Niečo o mne a moja knižnica

Kto som? 
Volám sa Michal Židó, mám 21 rokov a som študentom 3. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe. Pochádzam z Martina, ale väčšinu času trávim v Prahe. Čítať knihy som začal len v celku nedávno, asi pred tromi rokmi. K čítaniu ma priviedla knižná séria Odkaz dračích jazdcov. Od mala som knihy nemal veľmi v láske, ak nepočítam Pána Prsteňov. Nie že by som vtedy mal niečo proti ním, bol som proste len lenivý. Počas posledného roku na gymnáziu sa konali vianočné trhy u nás na škole a niektorí študenti doniesli svoje staré knihy na predaj. Zahliadol som tam práve knihu Eragon za 3 eura/ 81 Kč, neodolal som, kúpil som si ju a úplne som sa do nej "zažral". Od tej doby sa neviem nabažiť čítania fantasy, scifi a dystopických kníh, najnovšie aj komiksov. Nedávno som taktiež zistil, že trpím akýmsi syndrómom "zberateľa", čiže rád zbieram knihy, teda knihy, ktoré mám rád proste musím mať aj doma v poličke. Prečo som sa rozhodol blogovať a čo by som chcel dosiahnuť?
Prvým druhom mojej blogovaniu-podobnej aktivity bolo písanie recenzií, lepšie povedané písanie pokusov o recenzie na goodreads.com. Po veľkom pražskom knižnom zraze v roku 2014, kde som spoznal veľa zaujímavých ľudí, ktorí majú s blogovaním už niekoľkoročné skúsenosti a po v celku veľkom nátlaku od práve týchto ľudí som sa rozhodol, že si skúsim ten blog založiť aj ja a uvidíme ako to pôjde a či ma to bude vôbec baviť. 

Blogujem hoci len krátku dobu, ale o svojich cieľoch mám celkom dobrú predstavu. Svojím blogom by som chcel informovať nadšencov fantasy/scifi/dystopie a v podstate každého, kto si moje články prečíta o známych, ale aj neznámych dielach, a to či už z československej alebo svetovej dielne. Taktiež by som chcel všetkým svojím čitateľom predstavovať nie len ukážky rôznych diel, ale aj autorov prostredníctvom rozhovorov. Taktiež občas spolu rozoberieme nejakú, dúfam, že aspoň trochu zaujímavú tému alebo sa na niečo pozrieme očami fotoaparátu.

Snažím sa písať subjektívne recenzie a tými Vám vyjadriť svoj názor na knihy, ktoré som čítal (osobne si myslím, že je skoro nemožné napísať objektívnu recenziu, teda že objektívne recenzie ani neexistujú, avšak je to len môj názor). Rozhodne som proti "spoilerom", čiže sa nemusíte obávať toho, že by som Vám prezradil nejaké dôležité veci z príbehu. Konečné hodnotenie však nehovorí  len o tom ako veľmi sa kniha páčila mne, ale taktiež aj aká kniha je v porovnaní s ostatnými dielami, ktoré som prečítal. Rád sa s Vami taktiež občas podelím a svoje či už knižné alebo aspoň knihám podobné zážitky a to či už formou fotografii na Instagrame alebo vo forme akýchsi reportov.

Moja skromná knižnica


10 komentárov:

 1. Zatím jsem se nesetkala s člověkem, co by byl líný číst, nebo prostě nechtěl a že by ho to potom najednou chytlo díky nějaké knize a jsem teď tedy mile překvapena ^^ Máš pěknou sbírku knížek jak tak koukám:)
  Já si dříve knihy moc nekupovala, spíše chodila do knihovny, ale až poslední dva roky knihy spíše kupuji, protože některé příběhy opravdu stojí za to mít doma ve své knihovničce a při pohledu na ně si připomínat různé příběhy :)

  Snad se ti na blogu bude dlouho dařit ^__^

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Úctyhodná sbírka Fantasy! A klobouk dolů, že stíháš u medicíny číst a ještě recenzovat :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tak za takovou knihovnu bych dala ruku do ohně. Tiše závidím. :) Paráda. A máš vážně krásnej blog!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hold neviem najlepšie robiť s grafickými programami, takže som aj s týmto potreboval pomôcť, ale snažím sa. Ďakujem, som rád, že sa páči aj niekomu inému! :)

   Odstrániť
 4. Velmi "skromná" :D
  Zjišťuji, že některé tituly knih máme stejné =)

  Například dva díly toho Věku magie (nikde nemohu sehnat třetí díl :( ) Prokleté město nebo Adaptace :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No ten Věk Magie mám z Levných kníh, ale, pravdu povediac, ešte som nemal moc času sa na to mrknúť. :D

   Odstrániť
 5. Toho anglického Tolkiena si četl?? Škoda, že je nechce některé nakladatelství vydat.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mám zatiaľ prečítané prvé dve. Je to celkom náročné, ale je to zaujímavé. Obsahuje to napríklad pôvodné znenia príbehov z ktorých sa vyvinuli dôležité časti Silmarillionu alebo aj nejaké iné, ktoré si v knihách nepamätám + ilustrácie, mapy a tak. :)

   Odstrániť