5. februára 2015

Death Note 02

Dnes som si pripravil pre Vás recenziu na ďalší komiks/ mangu a to práve na druhú časť úspešnej 12-dielnej ságy Zápisník Smrti (Death Note). Je to priame pokračovanie predošlého dielu. Šachová partia smrti pokračuje a súboj medzi detektívom L a Kirom, Lightom, sa stáva viac napätým a nebezpečným pre obidvoch. Figúrky sú na svojich miestach a o ich osude rozhodujú už len hráči.Autor: Tsugumi Ohba, Takeshi Obata
Vydavateľstvo: Crew
Počet strán: 204
Rok vydania: 2011, 1. vydanie originálu 2003
ISBN: 978-80-7449-057-6
Séria: Death note
Ilustrácia: Takeshi Obata
Preklad: Anna Křivánková
Cena: 9,05 €/ 199 KčZločinci, traste sa!
V prvom diele sa podarilo Lightovi zvládnuť agentov FBI, ale práve to prinieslo niečo nečakané s čím sa Light musí vysporiadať bez dlhého plánovania. Kira bude musieť dokázať, že vie rovnako dobre improvizovať ako aj plánovať, ináč jeho sen o novom svete bez kriminality ostane len snom. Tým novým a nečakaný problémom je Naomi Misora snúbenica agenta FBI, ktorý Lighta sledoval. Naomi je však aj bývala agentka FBI a v detektívnej práci sa dobre vyzná. Naomi sa púšťa sama do prípadu Kira, pričom odhaľuje informácie, ktoré by mohli znamenať pre Lighta koniec "hry"!Skoro bez chyby
Druhý diel Zápisníku smrti nesklamal a jeho kvalita je minimálne na takej úrovni, na akej je kvalita prvého dielu.  V tejto časti však s klesajúcou akciou rýchlo rastie napätie, čiže akcie bude menej, ale rozhodne to nebude na škodu. Čitateľ ani len netuší, ako Light na vyššie spomínanú nečakanú situáciu zareaguje a s úžasom hltá ďalšie a ďalšie stránky, až keď s prekvapením zistí, že je na konci tohto dielu ( teda, tak to aspoň bolo v mojom prípade).

V tejto časti sa nám konečne predstavuje samotný L. Autor nám dáva teda možnosť nahliadnuť do geniálnej mysle tohto detektíva, ktorý rozhodne v schopnosti dedukcie a v inteligencii za Lightom nezaostáva. Teraz máme teda dosť informácii o L aj o Kirovi, aby sme sa mohli rozhodnúť, na koho stranu sa postavíme!

Štýl kresby je rovnaký ako v minulej časti a určite je pre túto mangu prinajmenšom vhodný. Najlepšie je spracovaná, aspoň podľa môjho názoru, mimika postáv, teda ich výrazy v rôznych situáciách. Čiernobiele spracovanie je taktiež výborná voľba pre celú sériu. Technická stránka celej mangy je bezchybná a rozhodne dobrý dojem na mňa urobilo aj klasické japonské spracovanie, čiže čítanie opačne, teda zprava doľava.

Jediná nevýhoda, ktorá sa bude ťahať s touto sériou od začiatku do konca je obrovská idealizácia postáv. Ligh aj L sú v rôznych smeroch neskutočne zidealizovaný. Ide hlavne o Lighta, ktorý vyzerá, väčšinu času, ako dokonalý, bezchybný mladý muž (teda až na to mierne šialenstvo).Autor vytvoril ďalšiu časť "inteligentnej" detektívky bez veľkého krviprelievania s výborným technickým spracovaním. Aj napriek malému nedostatku sa jedná o veľmi kvalitné dielo. Zápisník smrti odporúčam všetkým fanúšikom prvej časti, fanúšikom filmov alebo fanúšikom seriálu, a taktiež každému, kto má rád komiksy a detektívky (rozhodne však začnite s prvou časťou). 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára