6. februára 2016

Ú.P.V.O. 3: Žabí mor

Hellboy, ako už väčšina z nás vie, je svetovo známy červený antihrdina z pekla a zároveň je aj pekelné dobrý, avšak skúste si predstaviť Hellboya bez Hellboya. Znie to divne, však? Kto by sa o niečo také vôbec pokúšal? Práve s takýmto nápadom prišiel samotný autor tohto diabolského anti-hrdinu, Mike Mignola. Vytvoril novú sériu s názvom Ú.P.V.O., teda Úřad paranormálního výzkumu a obrany, odohrávajúcu sa po piatom diele Hellboyovej série a predstavte si, že ono to na počudovanie naozaj funguje a je to viac než len dobré!


Autor: Mike Mignola
Kresba: Guy Davis
Vydavateľstvo: Comics Centrum
Počet strán: 128 
Rok vydania: 2015, 1. vydanie originálu: 2004 
ISBN: 978-80-86839-87-5
Preklad: Jan Kantůrek
Cena: 499 Kč/ 18,46 €


Svetu zase hrozí "paranormálna" pohroma
V tomto komikse sa stretávame s vedľajšími postavami s kolegami Hellboya, teda s Abom Sapienom, Liz Shermanovou, homunculom Rogerom a taktiež aj s "nováčikom" Johanom. Táto "zvláštna" partička preberá úlohu hlavných vyšetrovateľov, keď z jedného tajného laboratória unikne podivná spóra, ktorá začne na svete rozširovať  nebezpečnú nákazu, takzvaný žabí mor. Týmto dielom sa uzatvára príbeh prvej a druhej knihy o Hellboyovi, teda vysvetľuje sa Rasputinov plán na skazu celého sveta. Okrem tohto sa postupne začína odhaľovať aj veľké tajomstvo celého tohto sveta, tajomstvo pôvodu Abrahama Spiena.


Hellboy, ale bez Hellboya
Mike Mignola ani tentokrát nesklamal. Vytvoril úžasný, pútavý príbeh, ktorým započal novú séria, plnú záhad, tajomstiev, ale aj akcie, detektívnej činnosti a hromady paranormálnych javov. Neprítomnosť Hellboya mi vôbec nevadila. Dovolila mi práve viac spoznávať ostatné postavy, ktoré sú každá sama o sebe veľmi zaujímavá a dostávajú takto dostatok priestoru na to aby nám porozprávali ich vlastný príbeh.


Hoci sa jedná už o tretí komiks s názvom Ú.P.V.O., ale až táto časť tvorí akýsi začiatok celej série, začiatok tohto príbehu. Ú.P.V.O. 1: Dutozem a další povídky bol v podstate iba taký experiment, ktorý mal vyskúšať, či sa nám čitateľom bude niečo také vôbec páčiť a Ú.P.V.O. 2: Duše Benátek a další povídky malo za úlohu nájsť toho správneho ilustrátora, ktorý sa bude starať o kresbu celej série. Tentokrát sa však nejedná o zbierku poviedok, ale o jeden ucelený príbeh, na ktorý naväzujú aj ďalšie časti.


Ďalším novým prvkom oproti sérii Hellboy je aj nová kresba, teda jej nový ilustrátor. Tejto dôležitej úlohy sa zhostil Guy Davis a podľa mňa svoju prácu vykonáva viac než dobre. Nádherná kresba a farebné, detailné ilustrácie sú hoci odlišné od tých na aké sme zvyknutý pri Hellboyovi, ale taktiež majú svoje čaro a dostatočne dobre dokážu vyrozprávať svoju časť príbehu.


Ú.P.V.O. 3: Žabí mor je výborný komiks s pútavým príbehom plným tajomstiev a nádhernou farebnou kresbou, ktorá vo svojej kvalite rozhodne nezaostáva. Mike Mignola spolu s Guyom Davisom začali niečo, nebojím sa povedať, veľké a zaujímave. Pre každého fanúšika Hellboya, je toto naprostá nutnosť a tým ostatným to odporúčam aspoň vyskúšať ako zaujímavý komiks. Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára