11. augusta 2016

Mistborn: Finální říše

O genialite amerického autora Brandona Sandersona už počul skoro každý, avšak aj napriek tomuto faktu som jeho populárne dielo Mistborn: Finální říše odkladal a odkladal až sa druhý diel úplne vypredal. Nedávno však prišla dotlač a s ňou aj moja chuť si to konečne prečítať. Teraz si už len nadávam za to, že som bol tak blbý a neprečítal si to skôr!


Autor:Brandon Sanderson
Vydavateľstvo:Talpress
Počet strán: 592
Rok vydania: 2008, 1. vydanie originálu: 2006
ISBN: 978-80-7197-331-7
Preklad: Milena Poláčková
Väzba: brožovaná
Cena: 18.15 €/ 399 Kč


Tisícročná tyrania jedného boha
Už tisíc rokov padá z oblohy ťažký popol. Už tisíc rokov sa na oblohe skrýva za hustými tmavými oblakmi nie žlté, ale červené slnko. Na žlté slnko si však už nikto nepamätá, lebo svet ako keby zamrzol. Nesmrteľný panovník, boh, Pán Vládca vládne vo finálnej ríši ako pravý tyran. Potomkovia ľudí, ktorí ochotne Pána Vládcu počúvali si žijú ako králi, avšak tí, ktorí mu odporovali sa stali obyčajnými otrokmi bez nádeje na lepšie časy. Toto obdobie trvá už príliš dlho, už príliš dlho ľudí trpelo, preto je čas na zmenu, ale čo dokáže malá skupina ľudí proti nesmrteľnému bohu?


Výborný, svet, výborný príbeh - čo viac chcieť?
Štýl Brandona Sandersona a aj jednu z jeho veľmi silných stránok je cítiť už počas prvých pár okamžikov, kedy sa objavuje originálny, zaujímavý svet s ešte zaujímavejšou mágiou a históriou. Nebojte sa, lebo príbeh taktiež nezaostáva a dáva nám všetko v čo u takejto knihy dúfame. Nechýba tu ani akcia, tajomstvá, láska, zrada, intrigy, priateľstvo, ale ani nešťastie, smrť a beznádej. Dej pekne graduje a rozhodne sa nebojí vás schmatnúť a nepustiť.


Autor nám predstavuje skupinu dôležitých postáv, ktoré sú každá v celku iná, rozhodne nie dokonalá, ale veľmi ľahko dokáže očariť. Či už sa jedná o neustále sa usmievajúceho, jemne zaslepeného Kelsiera, niekedy až jemne otravného, filozofujúceho Hama alebo o ustráchanú, nedôverčivú Vin - všetci sú sympatický a vžiť sa do nich bolo pre mňa v celku jednoduché.


Mágia, taktiež veľmi silný prvok tvorby tohto autora, je nie len dobre premyslená, originálna, ale aj veľmi zaujímavá. Toto fantasy dielo je skoro perfektné, až na jeho technické spracovanie. Finální říše má približne 600 strán a k takému to rozsahu sa vždy hodí viacej pevná väzba. Namiesto toho máme dielo zabalené v relatívne "krehkej mäkkej väzbe spolu s nezáživnou obálkou, ktorá len ťažko naláka neznalého čitateľa.


Mistborn: Finální ríše je totálny "must have" pre každého fanúšika fantasy žánru a to nie len kvôli zaujímavému a originálnemu svetu a mágii, ale aj kvôli strhujúcemu a napínavému príbehu, ktorý aspoň mňa nútil stále rýchlejšie a rýchlejšie obracať stránku za stránkou až do konca. Túto knihu by som, jednoducho povedané, odporučil každému. Podľa môjho názoru, rozhodne stojí za prečítanie!


  

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára