20. februára 2016

Archiv bouřné záře 01: Cesta králů

Brandon Sanderson je na fantasy scéne veľmi populárne a vďaka jeho kvalite aj veľmi uznávané meno. Autor nás už stihol zaujať sériami ako Mistborn alebo knihou Elantris, ale tentokrát nám predstavil niečo nové. Archiv bouřné záře je totiž epická fantasy séria obrovského rozsahu a jej prvý diel nesie názov Cesta Králu. Nie len, že sa môžeme tešiť na desať-dielnu sériu z pera tohto výborného autora, ale navyše každý diel má sám o sebe okolo tisíc strán!Autor: Brandon Sanderson
Vydavateľstvo: Talpress
Počet strán: 912
Rok vydania: 2012, 1. vydanie originálu: 2011
ISBN: 978-80-7197-427-7
Preklad: Milena Poláčková
Autor obálky: Michael Whelan
Väzba: viazaná s prebalom
Cena: 29.53 €/ 649 Kč


Nový svet, nový príbeh
Rošár, pustá, kamenná krajina zmietaná extrémne silnými búrkami. Všetko čo tu kedy chcelo prežiť, tak sa musel prispôsobiť. Rastliny rastú z kameňov a počas búrky sa do nich schovávajú, zvieratá si vytvorili silné panciere a ulity a dokonca aj ľudia si stavajú príbytky na takých miestach, na ktorých budú pred búrkami dobre schovaný. V tomto svete funguje mágia na zvláštnom princípe. Drahokamy každého druhu sa totiž môžu nabiť zvláštnym druhom energie pochádzajúcej práve z takýchto búrok. V takomto svete žije Kaladin a v takomto svete padol do otroctva. Podarí sa mu "zlomiť" tieto okovy? Podarí sa mu zachrániť? Toto však nie je jediný problém Rošáru. V pozadí sa blíži temnota, ktorá môže predstavovať zánik všetkého, čo obyvatelia tohto sveta poznajú.


Všetko, čo očakávate a ešte viac
Autor nám predstavuje úplne nový a v celku originálny svet s výbornými nápadmi. Predstavuje nám nový druh, fungovanie a princíp mágie. Predstavuje nám nové rastliny, zvieratá a celkovo nové prostredie. Rošár je veľký svet s bohatou históriou, veľkou kopou mýtou, legiend a príbehov. Je rozdelený do niekoľkých samostatným kráľovstiev, ktoré sa od seba navzájom líšia. Nechýba tu taktiež ani podrobná mapa a ilustrácie, ktoré napomáhajú našej predstavivosti pri vžívaní sa do tejto krajiny.

Príbeh sám o sebe je pútavý, ale nie príliš rýchly. Dáva si načas, ale nezačne nudiť. Sanderson ukazuje svoju genialitu práve v tom, že je schopný napísať tisíc stranovú knihu, ktorá aspoň mňa ani chvíľku nenudila. Môžete sa tešiť na akciu, politiku, intrigy, zradu, záhady a tajomstvá a mnoho ďalších prvkov, ktoré k poriadnej fantasy patria. V knihe sa stretávame s niekoľkými dejovými líniami, každá  patrí určitej postave a rozpráva jej príbeh. 


Postavy sú zaujímavé, rôznorodé a vyvíjajú sa s postupujúcim dejom. V tomto diele sa stretávame hlavne s nebojácnym, odvážnym Kaladinom, učenlivá Šalán s obrovskou túžbou po poznaní a s jasnopánom Dalinarom, predstavujúcim česť a múdrosť. Okrem týchto spoznávame ešte obrovské množstvo iných, rôznorodých postáv, niektoré z nich majú dôležitejšiu úlohu v príbehu, iné zas skoro žiadnu. 

Technická stránka, až na nejaké gramatické chyby, je výborná. Kniha je viazaná v pevnej väzbe s prebalom a zdobí ju nie len nádherná obálka prevzatá z originálnej anglickej verzie, ale aj v celku veľké množstvo ilustrácii. Tieto ilustrácie zobrazujú či už rôzne živočíchy a rastliny Rošáru alebo mapy oblastí, v ktorých sa niektoré scény odohrávajú.  


Cestou králú sa započalo niečo naozaj veľké a zaujímavé. Vzbudil vo mne obrovský záujem a túžbu po ďalších častiach. Príbeh, hoci celkom dlhý, ale pútavý, obsahoval všetko, čo od dobrej knihy očakávam, a ešte viac. Nechýbala tu akcia, zaujímavý a krásny svet, bohatá história, nejaká ta politika,... Pre fanúšikov tohto amerického autora je táto kniha samozrejme nutnosť a ostatní, ktorí majú aspoň malé zaľúbenie vo fantasy podľa mňa neoľutujú.
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára