19. februára 2016

Vlčí věk 01: Jdi a přines hlavu krále

V roku 1995 prvá krát uzrelo svetlo sveta dielo českého autora Jaroslava Mosteckého s názvom Jdi a přines hlavu krále. Táto netradične, ale pritom originálne pomenovaná kniha si získala medzi českými a slovenskými čitateľmi svojich fanúšikov a musí ich byť rozhodne dosť, keďže sme sa v celku nedávno dočkali už tretieho vydania. Avšak Jdi a přines hlavu krále je len prvá časť vikingskej, historickej fantasy série.Autor: Jaroslav Mostecký
Vydavateľstvo: Epocha
Počet strán: 248
Rok vydania: 2015, 1. vydanie originálu: 1995
ISBN: 978-80-7425-251-8
Autor obálky: Lubomír Kupčík
Väzba: viazaná s prebalom
Cena: 9,96 €/ 219 Kč


Invázia Vikingov do Európy
Doba, v ktorej Európy dobývali a z časti aj ovládali práve Vikingovia, doba kedy staré národy a ich náboženstvá bojovali o svoje miesto vo svete s novými prichádzajúcimi. Práve tu sa odohráva príbeh Larsa Olafsona syna Dánskeho kráľa, ktorý však bol zabitý počas hólmgangy, akéhosi tradičného súboja Vikongov jedného proti jednomu, samozvancom Godfredom. Jediná možnosť pre Larsa ako získať trón svojho otca a svoju hrdosť späť je priniesť Godfredovi hlavu kráľa. Tak odchádza Lars spolu so svojim verným priateľom Helgim Trollom do vyhnanstva a na cestu za splnením možno aj nemožnej úlohy.


Drsná akcia, trocha nadprirodzena a niečo hlbšie ukryté?
Autor stvoril svoj príbeh v reálnej dobe, podloženej reálnymi udalosťami, reálnymi postavami a všetko to okorenil troškou fantasy a mytológie. Práve to, že autor vychádzal zo skutočných či už udalostí alebo zvykov môže prísť niekomu na škodu, keďže ho to oberá o niečo nové, čo by rád ďalej spoznával. Mne osobne to však neprekáža, práve naopak. Dáva mi to akýsi pocit niečoho nového, proste nový zážitok, ktorého niektoré časti nie sú vymyslené. 


V Jdi a přines hlavu krále rozhodne nechýba akcia, násilie, vulgarizmy, ani sex, proste kniha je tak drsná ako bolo drsné aj dané obdobie. Avšak nebojte sa, autor nezabudol ani na tú jemnejšiu stránku, nezabudol ani na lásku, ktorá pomaly vykvitá, na silné priateľstvo, na vernosť. Vďaka prítomnej mytológii a nadprirodzenu sa nám v hlave ľahko začne tvoriť kopa otázok, ktoré nás ženú ďalej a priam dychtia po odpovediach, ktoré však vo väčšina na nás budú čakať až v ďalších častiach.

Jaroslav Mostecký nestráca čas príliš dlhými opismi, ale taktiež na ne nezabúda úplne. Celý dej je v celku jednoduchý, takže sa nad ním nemusíme dlho zamýšľať. Postavy mi prídu dosť podobné a nevšimol som si, že by sa nejako vyvíjali, že by sa s priebehom deja menili. Na druhú stranu sú však Lars a Helgi v celku sympatický a občas aj zábavný. Jedna vec, ktorú však, aspoň podľa môjho názoru, musím knihe vytknúť bol jej koniec. Ten mi prišiel trochu zbrklý, taký "nemastný, neslaný". Toto dielo má rozhodne potenciál pre lepší, "kvetnatejší" koniec.


Technickú stránku vydavateľstvo Epocha zvládlo na výbornú, ako sa to stáva zvykom. Kniha je zabalená v kvalitnej pevnej väzbe s prebalom a navyše aj s nádhernou obálkou. Ilustrácia na mňa pôsobí veľmi pekne, bohato a zároveň aj jednoducho.


Prvý diel série Vlčí věk s nevšedným názvom Jdi a přines hlavu krále teda ponúka akciou nabitý vikingský príbeh, ktorý hoci vyzerá jednoducho a občas je ľahko predvídateľný, ale v pozadí rozohráva v celku zaujímavú hru, ktorá môj záujem s každou ďalšou časťou asi bude zvyšovať. Aj napriek slabšiemu koncu vytvoril autor nadpriemernú historickú fantasy, ktorá za prečítanie rozhodne stojí. Odporučil by som ju každému, kto má chuť siahnuť po niečo jednoduchšom, pri niečom si oddýchnuť alebo ma proste rád Vikingov. 
V prípade záujmu si celú sériu môžete zakúpiť priamo u nakladateľa Epocha za výhodnú cenu!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára