14. septembra 2015

Válka Pláství

Piata časť a zároveň zakončenie kultovej scifi ságy z pera českého autora, kde sa uzatvára príbeh tejto preľudnenej predstavy temnej budúcnosti ľudstva. Nad svetom sa zaťahujú mračná, mračná vojny, a svetlo nádeje pohasína. Toto je Válka Pláství od Josefa Pecinovského!


Autor: Josef Pecinovský
Vydavateľstvo: Epocha
Počet strán: 360
Rok vydania: 2015
ISBN: 978-80-7425-250-1
Séria: Plastev (5.)
Väzba: paperback
Cena: 12,24 €/ 269 Kč


Posledné dobrodružstvo v plástvi!
Kastor Clark, hrdina Plástve A30 Ventoux, ktorý ju zachránil pred skoro istým zničením, pred nebezpečím, ktorým bol obávaný hnedý mor, sa vracia zradený a zarmútený. Kastor nachádza údolie Iškarov, dedinu jeho klanu v prírodnej sfére bývalých álp, úplne prázdnu, vyľudnenú, teda aspoň tak to zo začiatku vyzerá. Bývali vojak a hrdina Plástve A30 ani len netuší, že jeho problémy ešte neskončili a že jeho posledný návrat do centra všetkého zla práve začína!


Koniec. Posledná kapitola.
Josef Pecinovský nám prináša posledné dielo z kultovej ságy Plástev a verte že táto časť bude poriadne nabitá všetkým, čo na Plástvi môžeme mať radi. Znova sa môžete tešiť na akciou nabitý príbeh, v ktorom sa nájdete aj nejakú tu zradu, intrigy, politiku, ale aj trochu tej lásky a priateľstva. Štýl písania aj opisovanie je rovnaký ako v predošlých dielach tejto ságy, čiže autor sa drží toho čo vie a čo sa mu osvedčilo. Opäť vyplávajú na povrch zo začiatku skryté tajomstvá, ktoré v nás vyvolávajú veľa otázok. Autorovi sa opäť podarilo vymyslieť a predstaviť nám niečo nové. Novinka sa však netýka len fungovania "temnej" plástve, ale taktiež aj celého sveta, teda tejto predstavy preľudneného sveta.

To v čom začala séria v minulej časti zaostávať sa našťastie "opravilo", čiže už sa nemusíte obávať nudného a repetetívneho predlžovania Dianinho príbehu. Ako ste si už mohli domyslieť, tak sa celé dobrodružstvo točí okolo Kastora Clarka, hrdinu Plástve A30 Ventoux, ktorý je však vždy podvedený, ale aj napriek tomu sa do plástve vracia a je jej vedeniu znova ochotný uveriť. Jeho správanie sa teda vôbec nemení. Kastor je odvážny, zapálený pre správnu vec, ale na druhej strane je až hlúpo dôverčivý, čo sa mu skoro vždy vypomstí. Tento hlavný hrdina je navyše nepoučiteľný, takže od momentu, v ktorom dospel do tohto stavu, tak v tomto stave aj ostane, nech sa deje čo chce.

Okrem nových častí plástve a celkového fungovania sveta sa na scéne objavuje ešte jedna novinka. Touto novinkou je nová postava, záhadný Investigátor, ktorý vyšetruje prípad strateného trubca. Tento tajomný Investigátor je veľmi inteligentný a v celku dobrý. Má skoro neobmedzenú moc a veľmi zaujímavé vybavenie a práve on je nová "svetom" hýbajúca postava.  

Záver celej tejto zaujímavej českej série bol pre mňa na jednu stranu prekvapivý a na druhú zas veľmi predpovedateľný, avšak stále sa jednalo, aspoň z môjho pohľadu, o uspokojivé zakončenie celej Plástve. Ďalšia časť by rozhodne celému príbehu len uškodila, lebo miestami som už mal pocit, že sa celé dobrodružstvo zbytočne naťahuje. Technická stránka knihy je rovnaká ako u ostatných diel novej edície Pevnost, čiže jedná sa o pomerne kvalitný paperback s peknou ilustráciou.


Do rúk sa nám dostáva poriadné ukončenie tejto českej scifi ságy, ktorá prináša nie len krutú, temnú predstavu preľudneného sveta, ale aj dobrú dávku akcie, intríg, politiky a tajomna. Toto dielo má hoci svoje muchy, ale aj napriek tomu ho rozhodne radím medzi to lepšie z českých dielni. Jedná sa však o posledný diel ságy, čiže je nevhodný pre tých, čo sa ešte nestihli dostať k predošlým dielom. Avšak u tých, ktorým sa predchádzajúce knihy páčili, je toto dielo zaručený úspech. 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára