9. marca 2016

Pád

Vo svete sa píše, že minulý rok tu bol Marťan, ale tento rok bude patriť knihe Pád. Je to však pravda? Jedná sa o tak kvalitné dielo, aby urobilo vo svete taký "booom" ako urobil Marťan? Možno áno, ale určite by som to s dielom od Weira neporovnával. Kniha Pád od amerického autora Rogelia J. Pineira je síce "mierne" scifi ako Marťan, ale jeho obsah je predsa len odlišný.


Autor: Rogeli J. Pineiro
Vydavateľstvo: Baronet
Počet strán: 408
Rok vydania: 2016, 1. vydanie originálu: 2015
ISBN: 978-80-269-0322-2
Preklad: Dana Chodilova
Väzba: viazaná s prebalom
Cena: 16.33 €/ 359 Kč

Nepodarený experiment
Voľný pád z neba si ľudia už dlhé roky užívali ako zdroj adrenalínu, ako zábavu. Niektorí sa pokúšali zdolané výšky stále prekonávať a prekonávať. Ukazovať, čo všetko je v ľudských silách. Felix Baumgartner alebo Joseph Kittinger prekonávali pád zo samotnej stratosféry, ale tentokrát prichádza Jack Taylor. Bývalý profesionálny vojak, ktorý sa však dal na testovanie špeciálnej výbavy, sa tentokrát vrhá do testu kombinézy pre pád z výšky samotnej hranice medzi atmosférou a vesmírom. Pád však nie je problém, ale na to, čo ho čaká na Zemi, ho nedokázal pripraviť ani náročný vojenský výcvik.


Strhujúca kopa cliché
Príbeh, ktorý toto dielo čitateľovi ponúka je až prekvapivo pútavý. Svet je skoro rovnaký ako ten náš s určitými alternatívnymi úpravami. Tvorí pre toto dobrodružstvo nie len ideálne prostredie, ale aj akúsi príjemnú kombináciu skutočnosti a výmyslov, skoro až budí dojem ako by sa práve toto mohol odohrať už zajtra. 


Autor nezabúda na poriadnu dávku akcie, napätia, intríg, zrady, ale ani na lásku, priateľstvo a mnoho ďalších prvkov. V celku dominantným prvkom tejto knihy sú tajomstvá, nezodpovedané otázky, ktorých je na začiatku veľa, ale s postupom deja sa všetko vyjasní.

Celé dielo je rozdelené do dvoch hlavných dejových línii. Jedna sleduje osud Jacka a druhá zas jeho inteligentnej manželky, pričom sa pravidelne striedajú. Autorovi sa výborné darí prerušovať tieto dejové linky v tých "najlepších" momentoch a tým stupňovať napätie a túžbu "hltať" ďalšie stránky. 


Najväčší problém celého diela je asi všade-prítomné "cliché" spojené hlavne s postavami. Jack Taylor, dokonalý vojak, ktorý v momente vyrieši a prežije aj tie najzložitejšie situácie. Jeho manželka, neskutočne inteligentná žena, pre ktorú nie neexistuje a v ceste za jej cieľom ju nič nezastaví. V najhlavnejšom prípade je tu všemocný generál Hastings, ktorý je zlý, arogantný a skoro nezastaviteľný.


Rogeli J. Pineiro vytvoril pútavý, ba až strhujúci príbeh odohrávajúci sa v akomsi alternatívnom svete. Príbeh je nie len nabitý akciou, ale aj vyvoláva množstvo otázok, ktoré následne prikladá aj odpovede. Nemôžem povedať, že je to nový Marťan alebo, že je to lepšie ako Marťan, keď už s tým vo svete začali. Je to niečo trochu iné, ale za prečítanie to podľa mňa stojí. Čiže ak máte chuť na dobrý scifi thriller, tak hurá do toho!P.s. za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Baronet! Ak máte o knihu záujem alebo hľadáte ďalšie informácie o diele navštívte ich stránky.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára